Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

29 marca 2025 r.
17:27

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany

Autor: Zdjęcie autora MG
(fot. Jacek Mirosław)

Bakcynalia, DKF „Bariera”, Teatr Provisorium, Orkiestra Świętego Mikołaja i Mikołajki Folkowe, ZdAErzenia... Długo można by tak wyliczać, ale bez Chatki Żaka trudno sobie wyobrazić akademickie życie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, 27 marca, oficjalnie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 60-lecia Chatki Żaka. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, w tym sześć głównych:

Spektakl 2129 (premiera 3 kwietnia 2025)
 Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna (21-23 maja)
 Siema Żaki x Wolna Chatka (9-11 października 2025 r.)
 Targi Studenckich Możliwości. Kształtuj Kulturę Swoją Marką (5-6 listopada)
 Festiwal Retrospekcje (27-28 listopada)
 35. Mikołajki Folkowe (11-13 grudnia)

Już teraz w Chatce Żaka można oglądać wystawę fotograficznej „Back to the Past. 6 Dekad Chatki Żaka”.

A my przypominamy historię tego miejsca.

1965–1975

Chatka Żaka pojawiła się na kulturalnej mapie Lublina 22 października 1965 roku. To właśnie w tym miejscu, zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską, zaczęło tętnić życie kulturalne miasta. Od samego początku stała się ona sercem studenckiego świata. Teatr Gong 2, Zespół Tańca Ludowego UMCS kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego i inne grupy artystyczne od razu znalazły tu swoje miejsce. W 1972 roku w Chatce zagościła Epidemia Piosenki Turystycznej  „Bakcynalia” – festiwal, który stał się symbolem niezależnej piosenki turystycznej i kabaretu. W tym samym czasie, przy kinie studyjnym, z inicjatywy Jana Orzechowskiego powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera”, dla osób poszukujących ambitnego kina. W kolejnych latach DKF-em kieruje Piotr Kotowski, który na trwałe wpisuje się w historię tego wyjątkowego miejsca.

1975–1985

W drugiej połowie lat 70. Chatka Żaka stałą się centrum teatru studenckiego w Polsce. W jej murach swoje siedziby mają Grupa Chwilowa, Scena 6 czy Teatr Provisorium. Chatka Żaka staje się również przestrzenią dla ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Strajki studenckie, które odbywają się w jej murach, stają się symbolem sprzeciwu wobec ówczesnej sytuacji politycznej.       

Równolegle do teatru rozwijają się inne formy działalności kulturalnej, które wciągają społeczność studencką w wir twórczej aktywności. Spotkania literackie, kluby dyskusyjne, koncerty – Chatka Żaka staje się przestrzenią dialogu i wymiany myśli. W 1975 roku zapada decyzja o utworzeniu Ośrodka Radia Studenckiego Centrum, który zyskuje swoją siedzibę w Chatce Żaka. Na scenie Chatki Żaka regularnie gości Chór Akademicki UMCS, który, jako najstarszy zespół reprezentacyjny Uniwersytetu, wnosi do tego miejsca ducha akademickiej tradycji i artystycznej doskonałości.

1985–1994

Pod opieką Mieczysławy Goś działalność wystawiennicza zyskuje na znaczeniu – jej Pracownia Plastyczna staje się miejscem spotkań i twórczej ekspresji dla młodych artystów. Zajmując coraz bardziej centralne miejsce w studenckim życiu artystycznym, Chatka Żaka staje się domem dla Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus, który początkowo prowadzi Zbigniew Kwiatkowski, a od 1995 roku Violetta Dryło. Również na piętrze Chatki Żaka swoje miejsce ma Orkiestra Świętego Mikołaja, która staje się jednym z najważniejszych zespołów folkowych w Polsce. W 1991 roku, dzięki Orkiestrze, powstają Mikołajki Folkowe – wydarzenie, które z czasem przekształci się w jeden z największych festiwali muzyki folkowej w kraju. Na tym samym piętrze spotyka się też Teatr Droga Waldka Sidora.        

1995–2005
W latach 90. Chatka Żaka zyskuje nową energię pod wodzą kierownika Romana Kruczkowskiego. W tym okresie, Chatka Żaka nadal pełni rolę gospodarza Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Studenckiej Bakcynalia, który od lat przyciąga młodych artystów z całej Polski. Ponadto, w Chatce Żaka swoją siedzibę ma redakcja pisma Gadki z Chatki, które z czasem przekształci się w Pismo Folkowe, stając się jednym z ważniejszych wydawnictw poświęconych muzyce folkowej i kulturom tradycyjnym.  

Druga połowa lat 90. to również moment, gdy w Chatce Żaka zaczyna funkcjonować Festiwal Kultury Alternatywnej „ZdAErzenia”, którego kuratorem jest Rafał Koziński. To międzynarodowy festiwal, który łączy artystów z różnych dziedzin sztuki: komiksu, filmu, muzyki i innych. To wyjątkowa przestrzeń, w której nowatorskie formy artystyczne spotykają się ze sobą, tworząc unikalną mozaikę twórczych doświadczeń. W tej dekadzie działają w Chatce: Studencki Teatr Galeria Ewy Hebe Lembryk, Teatr Ja – Sny Piotra Rządkowskiego, czy Teatr Widzenie Adama Bartosia.           
Równolegle, w 2000 roku, Chatka Żaka rozpoczyna organizację Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy”. Festiwal, pod dyrekcją Grzegorza Linkowskiego (kierującego Chatką w latach 2001-2010) , staje się istotnym punktem na mapie wydarzeń filmowych w Lublinie, gromadząc twórców i pasjonatów dokumentu z całego świata.

2005–2015

W 2005 roku z inicjatywy Szymona Pietrasiewicza powstaje Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”, który szybko zyskuje status jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce.  W 2009 roku w Chatce Żaka zainaugurowano działalność Sceny AD HOC, która stała się przestrzenią promującą młodych lubelskich muzyków. Zmiany zachodzą również w samej strukturze Chatki. Dzięki staraniom ówczesnego rektora UMCS, prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego, rozpoczęła się przebudowa Akademickiego Centrum Kultury, która miała na celu stworzenie Inkubatora Medialno-Artystycznego. W 2013 roku Inkubator rozpoczął swoją działalność.

2015–2025

Chatka Żaka przechodzi prawdziwą metamorfozę. Po modernizacji budynek zyskał nowe życie, zachowując jednocześnie swój unikalny charakter. Odnowiono salę widowiskową, garderoby, biura i przestrzenie coworkingowe, zapewniając jeszcze lepsze warunki do organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.          

W 2020 roku dyrektorem Chatki Żaka zostaje Izabela Pastuszko, która wraz z zespołem wprowadziła nowatorski model współtworzenia kultury studenckiej. Nowe linie programowe – Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle i Visual Art – wprowadziły przejrzysty podział na różne obszary twórczości, organizując wydarzenia, które zaspokajają najbardziej różnorodne gusta. Wśród nich znalazły się seanse filmowe, wernisaże, spektakle studenckich grup teatralnych, cyrkowe pokazy, koncerty gwiazd, a także festiwale.

Rok2021 to zmiana nazwy na Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. W tym roku, Chatka Żaka, z okazji swojego jubileuszu, chce nie tylko świętować dotychczasowe osiągnięcia, ale także inspirować młodsze pokolenia studentek i studentów do dalszego rozwoju artystycznego i wspólnej twórczości.

(źródło: Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium